מרכז הזמנות טלפוני

073-2248999

צור קשר

הפלגות נופש וקרוזים - לאן ומתי?

אחת השאלות הנפוצות ביותר בנוגע לחופשות שייט היא: מתי הוא הזמן הטוב ביותר לצאת לשייט לאלסקה, לאיים הקאריביים ולאירופה?

התשובה תלויה במשתנים רבים. בעוד אוהבי ספורט מים (ומשפחות) יעדיפו בהרבה להפליג לאזור בקיץ בעת חופשת הלימודים וכאשר הטמפרטורות גבוהות ומתאימות לשחייה, הזמן הטוב ביותר לצאת לשייט לאלסקה משתנה בהתאם להעדפות שלכם בנוגע לצפייה בחיות בר, דיג, מבצעי קניות, שמש, מזג אוויר חם וההזדמנות לראות את אורות הצפון.

הצעד הראשון שעליכם לעשות הוא לקחת בחשבון את הגורמים העשויים להשפיע על התזמון שלכם. האם אתם צריכים לתכנן את לוח הזמנים שלכם סביב החופשות מבית הספר – או מעוניינים להימנע משייט עמוס בילדים? האם שבוע של חגים הוא הזמן המתאים ביותר לשייט בשבילכם? האם המטרה העיקרית שלכם היא לברוח מהטמפרטורות הקפואות בבית? או אולי יש לכם גמישות רבה מאד (או תקציב מוגבל) ולא אכפת לכם לעשות מספר פשרות לגבי התזמון תמורת מחיר נהדר. התשובות שלכם ישפיעו על איזה עונת הפלגה תהיה ההימור הבטוח ביותר בעבורכם.

עבור רוב אזורי השייט, ישנן תקופות של ביקוש גבוה (עונת השיא), ביקוש בינוני (עונת הביניים) וביקוש נמוך (עונת השפל). עד לא מזמן, עונת השיא נחשבה תמיד לזמן בו מזג האוויר הוא הנעים ביותר באזור מסוים (וכאשר כל הצפוניים נוהרים אל אור השמש). אבל ככול שיותר ויותר משפחות מתחילות לצאת לשייט, חודשי הקיץ הפכו להיות תקופת ביקוש השיא, ללא קשר למזג האוויר (בבית או באזור השייט). למשפחות, מומלץ להזמין מוקדם ככל האפשר הפלגות בעונת השיא, היות ועל כל אחת מהאניות יש מספר מוגבל של חדרי מגורים אשר יכולים להכיל שלושה או ארבעה אנשים.

עונות השפל והביניים מציעות את הזדמנויות המבצעים הטובים ביותר ליעדים אשר פעילים במשך כל השנה. במקומות כמו אלסקה וברמודה, בהם עונת ההפלגות נמשכת כחמישה או שישה חודשים, הזמנים מחוץ לעונה הם שבועות ספורים אחרי שההפלגות מתחילות ולפני שהן מסתיימות. עבור אזורים כמו תעלת פנמה ואירופה הצפונית, כמעט כל ההפלגות מתומחרות לפי תעריף של "שיא העונה".

הנה רשימה של אזורי שייט והזמן הטוב ביותר להפליג אליהם.

אלסקה

עונת השיא: יוני עד אוגוסט

יתרונות וחסרונות של הפלגה בשיא העונה: הטמפרטורות הן בשיאן (מגיעות לגובה של עד 20 – 10 מעלות צלזיוס), ובנוסף, ככל שתיסעו עמוק יותר אל תוך הקיץ, כך יגדלו הסיכויים שלכם לראות חיות בר בסיורים השונים. החיסרון הוא שהביקוש הוא כל כך גדול שתצטרכו להזמין מקום חודשים רבים (או אפילו שנה) מראש כדי לקבל את חבילת החופשה, כולל טיולים וסיורים, הטובה ביותר.

עונת השפל: מאי וספטמבר

יתרונות וחסרונות של הפלגה מחוץ לעונה: ההטבות של הפלגות בעונת הביניים כוללות קהלים קטנים יותר ומחירים יותר זולים כתוצאה מכך שיש בכך הימור לגבי מזג האוויר (הטמפרטורות מגיעות לגובה של עד 15 – 10 מעלות צלזיוס) והאפשרות שירד שלג. הפלגות בחודש מאי בדרך כלל נתקלות בפחות גשם מאשר הפלגות בחודשי הקיץ, וניתן להתווכח על כך שהנופים יפים יותר עם הרים מכוסי שלג בפסגות, הפלגות בחודש ספטמבר נהנות ממבצעים של סוף עונה על מזכרות ומהאפשרות לצפות באורות הצפון.

כמה אזהרות: קיים סיכון גדול יותר לביטולים של סיורים על החוף מאשר בעונת השיא, במיוחד סיורים בסירה או בהליקופטר.  בנוסף, Denali National Park נוטה לסגור את שעריו בחודש ספטמבר בגלל שלג.

אוסטרליה וניו-זילנד

עונת השיא: שלהי נובמבר עד מרץ

יתרונות וחסרונות של הפלגה בשיא העונה: יותר חברות שייט ממקמות את האניות שלהן באוסטרליה, ומציעות הפלגות הן בתוך האזור והן כחלק מהפלגה גדולה יותר סביב העולם או ב South Pacific. עונת החורף בצפון כדור הארץ הינה עונת הקיץ באוסטרליה, כך שניתן לצפות לתנאים כמעט מושלמים בנמלי העצירה הראשיים, כמו סידני, מלבורן ואוקלנד. יחד עם זאת, זוהי גם עונת הטייפון, אשר עשויה להשפיע על חלק מנמלי העגינה (כמו בריסביין) ולגרום למי הפלגה די סוערים. האוסטרלים נופשים בדרך כלל בין סוף דצמבר לסוף ינואר, אז תתכוננו לקהלים גדולים ולנמלים עמוסים במהלך תקופה זאת.

עונות השפל / הביניים: מאי עד ספטמבר

יתרונות וחסרונות של הפלגה מחוץ לעונה: בעוד שהאקלים באוסטרליה משתנה במידה רבה, הטמפרטורות בחורף הינן קיצוניות רק לעתים רחוקות מאד, הקהלים הם מעטים יותר, וניתן להשיג מציאות. החיסרון הוא שכמעט ואין הפלגות מחוץ לעונה.

ברמודה

עונת השיא: יוני עד אוגוסט

יתרונות וחסרונות של הפלגה בשיא העונה: תהיה לכם האפשרות לבחור מתוך מבחר גדול יותר של אניות (ומתוך מבחר גדול יותר של נמלי בית בחוף המזרחי), הכול בזמנים נוחים מבחינת יציאה לחופשה מהעבודה ומבית הספר. בנוסף, טמפרטורות המים הן אידאליות לשחייה, הפלגה וסוגי ספורט אחרים. הילדים יוכלו למצוא חברים למשחקים על הסיפון במהלך עונה זאת, המתאימה למשפחות, בעוד שאלו אשר חושקים בנסיעה שהיא יותר מוכוונת מבוגרים עשויים לרצות לבחור באנייה שאינה מיועדת עבור ילדים. הפשרה: צפו לטמפרטורות מהבילות יותר ואניות צפופות יותר מאשר ניתן למצוא בחודשים האיטיים יותר.

עונות השפל / הביניים: אפריל ומאי, ספטמבר ואוקטובר

יתרונות וחסרונות של הפלגה מחוץ לעונה: אנשים השונאים תנאי לחות יאהבו את הטמפרטורות המתונות יותר ואת מזג האוויר הרענן, אך יחד עם זאת, יש לשים לב לכמה מגמות מזג אוויר. בעוד שאין לברמודה חודש מסוים גשום במיוחד, אוקטובר נוטה להיות החודש הגשום ביותר שלה. ואזהרת מזג האוויר הגדולה של ברמודה: עונת ההוריקן משפיעה באופן מסורתי על האי לפחות פעם בשנה בין סוף אוגוסט ועד אוקטובר. בעוד באיים הקריביים, הוריקן יגרום לכם להחליף אי אחד או שניים (שינוי לא דרמטי), כאן השייט שלכם לברמודה יכול להפוך לטיול קצר ומהנה לקנדה / ניו אינגלנד או לאיי הבהאמה. אם אתם כבר נחושים בדעתכם להפליג לברמודה, חודש מאי יהיה ההימור הטוב ביותר שלכם לנסיעה בעונת הביניים.

האיים הקאריביים

עונת השיא: שלהי יוני עד אוגוסט, תקופת החגים הנוצריים – חג המולד וראש השנה האזרחי, פברואר עד אמצע אפריל

יתרונות וחסרונות של הפלגה בשיא העונה: שתי הקבוצות העיקריות של נוסעים המפליגים בעונת השיא הן משפחות בחופשת הקיץ מבית הספר ואנשים הגרים במדינות צפוניות המבקשים מפלט מהקור. חופשות הלימודים הן הזדמנות נפלאה להפליג עם הילדים – התכניות עבור הילדים הן בעיצומן והן זמינות אפילו בחברות השייט שאינן מיועדות בדרך כלל עבור ילדים. בנוסף, יהיה לילדים קל להכיר חברים חדשים על הסיפון.

יש לזכור שהמחירים הם גבוהים יותר, במיוחד כאשר תוסיפו את העיכובים בטיסות החורף אשר עשויים לגזול זמן רב ולהיות יקרים. בנוסף, יש חפיפה בין עונת ההפלגות בקיץ לבין עונת ההוריקן, אם כי הסערות אינן מתחילות להגיע לשיאן, בדרך כלל, עד אמצע אוגוסט.

עונת השפל: שלהי אפריל עד מאי, ספטמבר עד תחילת ינואר (למעט תקופת החגים)

יתרונות וחסרונות של הפלגה מחוץ לעונה: ההטבות המשמעותיות ביותר הם מזג אוויר נהדר, קהלים קטנים יותר, ומחירים נמוכים יותר לאדם מאשר הייתם משלמים בתקופות השיא. הסתיו הינו זמן נפלא להפלגה במיוחד עבור ישראלים אשר יכולים ליהנות מיציאה לחופשה בזמן חגי תשרי. עונת ההוריקן (מיוני עד נובמבר) עדיין מהווה איום, במידה וסערה מתבשלת היכן שהוא בפלורידה או באיים הקאריביים, זה עשוי לשנות את נמלי העצירה ולאתגר את ההגעה לנמלי היציאה, היות והאנייה משנה את המסלול שלה כדי להימנע מהסערה. גם אם ההפלגה שלכם אינה נפגעת מכך, אתם עדיין עשויים לחוות גשם וים סוער.

הים התיכון

עונת השיא: מאי עד ספטמבר

יתרונות וחסרונות של הפלגה בשיא העונה: משפחות מכל העולם ממלאות את הפלגות הקיץ (במיוחד בחודש אוגוסט), ויוצרות תמהיל תרבותי נחמד של נוסעים ושפע של פעילויות על הסיפון עבור ילדים. הפשרות הן קהלים גדולים יותר, מחירים גבוהים יותר (גם של ההפלגות וגם של הטיסות) וטמפרטורות מהבילות שעלולות להתיש את האנרגיה שלכם לצאת לטיולים. אתם עשויים לגלות שביבשה חלק מהמסעדות ומוסדות אחרים סגורים במהלך חודש אוגוסט, כאשר מרבית אירופה יוצאת לחופשה. חודש ספטמבר הוא זמן פופולארי יותר ויותר לצאת להפלגה בים התיכון, היות ותוכלו להימנע מילדי בית הספר ועדיין ליהנות מהטמפרטורות החמימות.

עונות השפל / הביניים: אוקטובר- נובמבר

יתרונות וחסרונות של הפלגה מחוץ לעונה: משפחות ישראליות יכולות לנמל את חגי תשרי ולצאת לחופשה משפחתית ביתר קלות. הפלגות בתחילת האביב ובשלהי הסתיו מציעות את היתרון של תעריפים תחרותיים יותר ונמלים פחות המוניים. בנוסף, מזג האוויר הוא לעתים קרובות נעים (אם כי בנובמבר עשוי לרדת גשם). כדאי לכם לחפש תעריפים נמוכים יותר והפלגות לאזורים החמים יותר של הים התיכון, כמו ספרד והאיים הקנריים.

אירופה הצפונית

עונת השיא: יוני עד אוגוסט

יתרונות וחסרונות של הפלגה בשיא העונה: אירופה הצפונית היא בשיא יופייה במהלך חודשי הקיץ, עם נמלים המרפדים את הים הבלטי ואת הפיורדים של נורבגיה. הטמפרטורות הן נעימות (אפילו מדי פעם מהבילות), השמיים בדרך כלל שטופי שמש והערים משנות את פניהן – אנשים מבלים בחוץ באוויר הפתוח, לוגמים בירה ויושבים בבתי קפה על המים.

לעומת זאת, הפלגות הקיץ על הים הבלטי הן לעתים קרובות היקרות ביותר מבין כלל ההפלגות לאירופה.

עונות השפל / הביניים: מאי וספטמבר

יתרונות וחסרונות של הפלגה מחוץ לעונה: הילדים חוזרים לבית הספר, הנמלים פחות עמוסים, ומזג האוויר והצמחייה (בין אם במראה אביבי או סתווי) – עשויים להיות נהדרים באביב ובסתיו. הטמפרטורות עלולות להיות קצת יותר קרות בזמנים אלה אבל תוכלו להימנע מהקהלים של הקיץ ותעריפי ההפלגות נוטים להיות נמוכים יותר.

דרום אמריקה

עונת השיא: נובמבר עד מרץ

יתרונות וחסרונות של הפלגה בשיא העונה: שני המסלולים העיקריים להפלגות בדרום אמריקה הם מסלול שבין בואנוס איירס לבין ולפראיסו, צ'ילה, במסגרתו מקיפים את כף הורן, ומסלול אשר כולל את האמזונס (הפלגה באנייה קטנה יותר). עונת השיא מתרחשת במהלך הקיץ בדרום אמריקה, אך תהיו מוכנים לאקלימים מגוונים שעשויים להשתנות במהירות בכל מקום אליו תלכו. הטמפרטורות החמימות בסביבות- 21 מעלות צלזיוס מהן אתם נהנים עלולות להפוך כהרף עין לנמוכות סביב 4 מעלות צלזיוס עם רוחות וגשם. בנוסף, כאשר האקלים מהביל בבואנוס איירס, זה עשוי להיות די קריר בנמלים כמו Punta Arenas ו Ushuaia.

החדשות הטובות: תהיה לכם אפשרות לבחור מתוך המבחר הרחב ביותר של אניות ומסלולים בתקופה זאת. יחד עם זאת, האניות מתמלאות במהירות עם דרום אמריקאים היוצאים לחופשה. ניתן גם לצפות לקהלים גדולים בזמן החגים כמו חג המולד, ערב ראש השנה האזרחית, פסחא ושבוע הקרנבל.

עונת השיא היא פחות או יותר במשך כל השנה באיי גלפגוס, היכן שהאקלים החמים והטרופי יחסית אינו נוטה להשתנות.

עונות השפל / הביניים: אפריל ואוקטובר

יתרונות וחסרונות של הפלגה מחוץ לעונה: תוכלו להימנע מקהלים גדולים בחודשי עונת הביניים של אפריל עד אוקטובר, כאשר מזג האוויר הוא לעתים קרובות נעים וקיימת פחות תחרות על האטרקציות התיירותיות המרכזיות.

באיי גלפאגוס, הים עשוי להיות הפכפך וגלי מאד בחודשים אוגוסט וספטמבר – לא מושך עבור אלו אשר נוטים לחלות במחלת ים.

 

Laura Randall, מטעם Cruise Critic